Zmiany w przepisach
1 stycznia 2022 roku weszła w życie ustawa z dnia 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw.
Obszerny akt prawny liczy sobie aż 58 stron i wprowadza liczne zmiany w obowiązkach ewidencyjnych oraz sprawozdawczych.
1 stycznia 2022 roku stycznia wdrożona będzie także aktualizacja systemu BDO
Od 1 stycznia 2022 roku obowiązuje nowa definicja odpadów komunalnych zwolnionych z ewidencji odpadów u ich wytwórcy. Od 2022 roku zdecydowanie mniej odpadów w firmach lub instytucjach, może być uznana za odpady zwolnione z obowiązku przekazywania ich za pomocą karty przekazania odpadów w systemie BDO.
Nowelizacja przepisów wprowadza także nowe obowiązki w zakresie ewidencji odpadów oraz sprawozdań odpadowych. Zmieniony został także przepis art. 66 ust. 4, w oparciu o który możliwe jest przyjęcie i przekazie odpadów w systemie BDO bez Karty przekazania odpadów(KPO). Oznacza, to że niektóre podmioty muszą zrejestrować się w BDO od 2022 roku a niektórzy przedsiębiorcy muszą wystawiać karty przekazania odpadów także dla odpadów, które w latach poprzednich trafiały do odpadów komunalnych.
Nowelizacja ustawy o odpadach wprowadza także nowe obowiązki dla podmiotów prowadzących przetwarzanie, które wytwarzają produkty lub materiały. Nowe dane będą od stycznia podawane w karcie ewidencji odpadów a następnie także w sprawozdaniu o wytworzonych odpadach oraz gospodarowaniu odpadami.
Wszystkie podmioty prowadzące pełną ewidencję odpadów powinny w styczniu 2022 roku, utworzyć na nowo karty ewidencji odpadów w BDO. Karty KEO za 2021 rok powinny być zamknięte w momencie wysłania sprawozdania do marszałka województwa. Do 15 marca 2022 roku należy złożyć w BDO sprawozdanie o produktach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami z nich powstającymi oraz sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i gospodarowaniu odpadami. Moduł sprawozdawczy BDO zostanie zaktualizowany do 1 stycznia 2022 roku.
Istotne są także zmiany w zasadach magazynowania odpadów, które weszły w życie ostatnim czasie oraz koniec okresu przejściowego (1 stycznia 2022 r.) dla wytwórców odpadów prowadzących wstępne magazynowanie odpadów. Magazynowanie odpadów jest ściśle związane z prowadzeniem karty ewidencji odpadów w BDO. W przypadku kontroli niewłaściwie prowadzona karta ewidencji odpadów często wręcz ułatwia organom kontrolnym wykazanie nieprawidłowości. 1 stycznia 2022 roku kończy się okres przejściowy dla wytwórców odpadów w zakresie magazynowania odpadów. W 2022 roku nowe zasady magazynowania odpadów dotyczą już wszystkich wytwórców odpadów, także tych którzy w danym miejscu magazynowali odpady przed wejściem w życie nowego rozporządzenia.
Jeszcze pod koniec 2021 roku weszła w życie inna nowelizacja ustawy o odpadach, która poszerzyła katalog administracyjnych kar pieniężnych dla wytwórców odpadów oraz gospodarujących odpadami. Karane będzie między innymi nieprowadzenie ewidencji odpadów albo prowadzenie tej ewidencji odpadów w sposób nieterminowy lub niezgodnie ze stanem rzeczywistym. Minimalna kara związana z ewidencją odpadów wzrosła do 1000 zł a maksymalna kara to nawet 1 mln zł.