24 października 2022

SKLEP INTERNETOWY w BDO

Uniknij sankcji karnych sięgających nawet 1 mln zł.

Sklep internetowy w BDO i obowiązki z tego wynikające

Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Czy podlegasz obowiązkowej rejestracji w BDO.
 2. Co jest opakowaniem.
 3. Jakie kary mogą Cię spotkać.
 4. Jakie obowiązki na Tobie spoczywają.


System BDO dla wielu przedsiębiorców jest nowością, wzbudza wiele kontrowersji i wątpliwości. Wielu z was zastanawia się kogo obowiązek rejestracji w BDO tak naprawdę dotyczy.

Zadajesz sobie pytanie czy sprzedając w sklepie internetowym spoczywa na Tobie obowiązek rejestracji w BDO?

Odpowiedź jest krótka – TAK.

Wielu przedsiębiorców uważa, że BDO to baza danych o odpadach. Nic bardziej mylnego! BDO to BAZA DANYCH O :

PRODUKTACH

 np. oleje, smary, opony, pojazdy, sprzęt elektryczny i elektroniczny

OPAKOWANIACH

 NIE dotyczy tylko producentów opakowań, dotyczy każdego kto importuje, eksportuje towary a także każdego kto nabywa nowe opakowania

ODPADACH

 wytwórca , przetwarzający, transportujący,

sprzedawca odpadów, pośrednik w obrocie odpadami

Obowiązek rozliczenia wprowadzanych do obrotu opakowań, czyli rejestracji w BDO i ewidencjonowania opakowań i sprawozdawczości. Ten obowiązek posiada każdy e-sklep!

Dlaczego?

W większości przypadków prowadząc e-handel musisz zarejestrować się w BDO?
Najprostszym i najbardziej powszechnym przykładem jest portal sprzedażowy Allegro. Na platformie Allegro jest około 150 tysięcy sprzedających. Niemal 100 % sprzedających na Allegro powinna widnieć w rejestrze BDO. Nie ma znaczenia czy prowadzisz JDG czy jesteś dużym przedsiębiorstwem, jesteś wprowadzającym produkty w opakowaniach. I nie ma też znaczenia czy zakupisz i wprowadzasz do obrotu 10 kg foliopaków w ciągu roku czy np. 4 tony kartonów.
Od wielu przedsiębiorców słyszę : Jak to? Przecież ja wysyłam do Klientów produkty w tych samych opakowaniach, w których je zakupuje. Czy też mam obowiązek wpisać się do rejestru BDO? Zwykle odpowiadam, jeśli w wyniku prowadzonej działalności zakupujesz chociażby foliopaki, taśmę klejąca, etykiety, koperty bąbelkowe to tym samym jesteś wprowadzającym produkty w OPAKOWANIACH. W tej sytuacji konieczne jest złożenie wniosku rejestracyjnego BDO. Więcej na temat rejestracji w BDO znajdziesz 

Pamiętaj, zakupując opakowania do wysyłki sprzedawanych przez siebie produktów przyczyniasz się do powstawania większej ilości odpadów.

WAŻNE!

Jeśli prowadzisz swoją działalność na zasadzie dropshippingu to nie masz obowiązku uzyskania wpisu do BDO. Odpowiedzialność przejmuje producent, który wysyła towar do klienta. Producent pakuje produkty, więc tym samym to on musi uzyskać wpis do rejestru BDO.
Jeżeli prowadzisz sklep internetowy, sprzedając produkty cyfrowe jak zdjęcia czy e-booki, kursy online to kwestia BDO nie dotyczy Twojego biznesu.

Jeśli posiadasz już wpis do bazy BDO, pamiętaj o obowiązkowych sprawozdaniach dotyczących opakowań, które wprowadzasz do obrotu. Kara za niezłożenie sprawozdania za każdy rok może sięgnąć 5 tys. zł. Potrzebujesz wsparcia w zakresie sprawozdawczości? TUTAJ (link do podstrony sprawozdanie) dowiesz się więcej na temat sprawozdania.

Za jaki okres musisz rozliczyć się z urzędem i uiścić opłatę produktową?

 1. Nie ma znaczenia data rejestracji w bazie BDO, tylko faktyczna data rozpoczęcia działalności.
 2. Za nieuiszczenie opłaty produktowej w terminie tj. do 15 marca każdego roku za poprzedni rok kalendarzowy musisz doliczyć odsetki za zwłokę.
 3. Na chwilę obecną tj. 2022 r. urzędy poddają weryfikacji sprawozdania za okres 2016-2021 r.

Przykład 1  

Magda prowadzi działalność od 2010 r. Sprzedaje swoje produkty w serwisie allegro. W BDO zarejestrowała się w 2019 r. Za jaki okres Magda powinna złożyć sprawozdania o wprowadzonych produktach w opakowaniach? Magda ma obowiązek złożyć 6 sprawozdań do urzędu marszałkowskiego za lata 2016-2021. Magda musi pamiętać o uiszczeniu stosownej opłaty produktowej za każdy rok i doliczyć do niej odsetki za zwłokę.

Przykład 2 

Lucek prowadzi sklep internetowy od 2018 r. O obowiązku rejestracji w BDO dowiedział się w 2021 r. Również w 2021 r. działalność Lucjana została zarejestrowana w bazie BDO. Ile sprawozdań musi przedłożyć Lucek urzędowi marszałkowskiemu? Lucek musi rozliczyć 4 lata, tj. 2018-2021. Złożyć sprawozdania i uiścić opłaty produktowe z odsetkami za zwłokę.

Przykład 3

Daniel w wyniku prowadzenia swojej działalności, importuje produkty z Chin w celu dalszej odsprzedaży od 2015 r. W BDO zarejestrował swoją działalność w styczniu 2022 r. Co to oznacza dla Daniela? Daniel ma obowiązek złożyć sprawozdania i uiścić opłatę produktową za lata 2016-2021, niezwłocznie po otrzymaniu nr BDO i dostępu do konta BDO. Aby uregulować obowiązkowe zaległości względem urzędu marszałkowskiego Daniel musi przedłożyć 6 sprawozdań.

Przykład 4

Danusia prowadzi działalność od 2020 r. Swoje produkty sprzedaje na Facebooku i OLX. W BDO działalność Danusi widnieje od 2020 r. Do tej pory Danusia nie miała świadomości, iż poza rejestracją w BDO dotyczy ją również obowiązek sprawozdawczości. Danusia ma obowiązek złożyć 2 sprawozdania i rozliczyć opłatę produktową wraz z odsetkami za 2020 i 2021 r

Obowiązki te wynikają z ustawy, z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.

Każdy sklep internetowy wprowadza do obrotu opakowania!

Co tak naprawdę jest opakowaniem?

W zależności od tego w co pakujesz produkty wysyłane do klientów, możesz stosować kilka rodzajów (frakcji) materiałów opakowaniowych:

 • tworzywo sztuczne – folia stretch, taśma klejąca, etykiety adresowe, foliopaki
 • aluminium – puszki, nakrętki na butelki lub słoiki
 • stal – beczki, puszki, nakrętki
 • papier i tektura –kartony i papierowe wypełniacze, przekładki
 • szkło – butelki, słoiki, flakony
 • drewno – palety, przekładki
 • pozostałe – tekstylia, korek, juta, ceramika

Przykładowy koszt opłaty produktowej za wprowadzone opakowania:

 

 

500 kg opakowań z tworzyw sztucznych 1897 zł.

700 kg opakowań z papieru i tektury 872 zł

100 kg opakowań z aluminium 235 zł

650 kg opakowań ze stali 874 zł

1200 kg opakowań z drewna 479 zł

Możesz uniknąć tej opłaty! W dalszej części artykułu dowiesz się w jaki sposób.

Reasumując, już wiesz o sowim obowiązku rejestracji w BDO. Ale co dalej?
Jeśli prowadzisz sklep internetowy, masz sporą liczbę obowiązków:

 1. REJESTRACJA W BDO, gdyż wprowadzasz produkty w opakowaniach.
 2. AKTUALIZACJA DANYCH – jednym z Twoich obowiązków jest bieżące przekazywanie informacji o zmianach jakie mają miejsce w firmie. Na przesłanie uaktualnienia masz jedynie 30 dni. Aktualizacja wpisu w BDO może być wymagana z uwagi na zmiany dotyczące prowadzenia działalności w tym między innymi:
  zmianę danych adresowych działalności
  • zmianę zakresu prowadzonej działalności
  • likwidacja dotychczasowego miejsca prowadzenia działalności
 3. UMIESZCZANIE NR REJESTROWEGO BDO na dokumentach
  – na fakturach
  – na paragonach
  – na umowach kupna-sprzedaży
 4. EWIDENCJA MASY OPAKOWAŃ WPROWADZONYCH DO OBROTU – ustawodawca nie określa sposobu jej prowadzenia, więc co za tym idzie sposób w jaki to zrobisz jest dowolny. Można w tym celu wykorzystać notatnik, wydrukowaną tabelkę do uzupełniania, arkusz kalkulacyjny MS Excel.
 5. OSIĄGNIĘCIE ODPOWIEDNIEGO POZIOMU RECYKLINGU I ODZYSKU ODPADÓW OPAKOWANIOWYCH, jeśli nie poddajesz recyklingowi odpadów opakowaniowych podmiotowi uprawnionemu (musisz posiadać odpowiednie dokumenty potwierdzające recykling DPR lub odzysk DPO) jeśli nie dokonujesz tych czynności musisz uiścić opłatę produktową do urzędu marszałkowskiego.
  Możesz uniknąć tej opłaty składając wniosek o pomoc de minimis-wniosek należy złożyć do 15 marca. Wnioskować o pomoc de minims możesz zachowując nieprzekraczalny limit wprowadzonych do obrotu opakowań do 1 Mg [tony] rocznie łącznie dla wszystkich opakowań. W tej kwestii możesz również liczyć na wsparcie MK-expert. W 2022 r złożyliśmy 290 wniosków o pomoc de minims, w efekcie czego nasi Klienci zaoszczędzili pieniądze.
  Wniosek o pomoc de minimis zwolni Ciebie z obowiązku uiszczenia opłaty produktowej należnej urzędowi marszałkowskiemu , uzależnionej od ilości wprowadzonych opakowań oraz opłaty za publiczne kampanie edukacyjne. Na publiczne kampanie edukacyjne masz obowiązek przeznaczyć minimum 2 % netto od łącznej kwoty netto zakupu opakowań wprowadzonych do obrotu.
 6. PUBLICZNE KAMPANIE EDUKACYJNE. Twoim obowiązkiem jest finansowanie działań proekologiczne, których celem jest edukacja i uświadamianie konsumentów w zakresie prawidłowego obchodzenia się z odpadami opakowaniowymi.

Na ten cel musisz wydać min. 2% wartości netto wprowadzonych opakowań. Do Ciebie należy decyzja jak zrealizujesz ten obowiązek. Masz do wyboru dwa sposoby. Pierwszym jest wpłacenie na konto urzędu marszałkowskiego wspomnianych 2% wartości netto wprowadzonych opakowań. Drugą opcją jest samodzielne prowadzenie proekologicznych działań – mogą to być eventy dla lokalnych społeczności, drukowane i dołączane do przesyłek ulotki. Działania mają skupiać się na edukowaniu odbiorców kampanii.

 1. ROCZNE SPRAWOZDANIE O PRODUKTACH I OPAKOWANIACH – sprawozdanie masz obowiązek złożyć do 15 marca za poprzedni rok kalendarzowy do marszałka województwa za pośrednictwem systemu BDO. Opłatę produktową wyliczoną w sprawozdaniu oraz na Publiczne Kampanie Edukacyjne wpłaca się na rachunek bankowy urzędu marszałkowskiego. W sprawozdaniu wskazujesz masy wprowadzonych opakowań oraz wysokość opłaty produktowej i na publiczne kampanie edukacyjne.

 

MK-expert w 2022 r. ma na koncie 956 złożonych sprawozdań. Potrzebujesz wsparcia w przygotowaniu i złożeniu sprawozdania? Nasi eksperci ds. BDO są do Twojej dyspozycji.

UWAGA! Podmioty mają obowiązek przechowywania dokumentów stanowiących podstawę rocznego sprawozdania przez 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, którego dotyczą.
WAŻNE! Niezłożenie w terminie sprawozdania do marszałka jest zagrożone grzywną do 5 000 zł

 1. UISZCZANIE OPŁATY ROCZNEJ DO URZĘDU MARSZAŁKOWSKIEGO w tej samej kwocie, ile wynosiła opłata rejestrowa. Opłatę uiszcza się do 28 lutego każdego roku za dany rok. Nie dokonuje się opłaty rocznej w roku, w którym dokonało się opłaty rejestrowej.
  Wysokość opłaty wynosi:
 • 100 zł mikro przedsiębiorcy (do 10 pracowników)
 • 300 zł pozostali

Nie chcesz tracić cennego czasu na biurokrację związaną z BDO?

MK-expert może Cię wyręczyć. Oferujemy stabilny outsourcing BDO, chcesz dowiedzieć się więcej jak działamy?