Sprzedajesz produkty do Niemiec???

Twoja działalność jest zagrożona karą 100 tys. Euro i zakazem dystrybucji w Niemczech.

Koniecznie dowiedz się, co to jest VerpackG i rejestr LUCID. Chcesz uchronić się przed wysokimi karami pieniężnymi, zarejestruj się w LUCID.

Każdy przedsiębiorca, wysyłający produkty do Niemiec, jest objęty niemiecką opłatą recyklingową. Nawet jeśli wysyłasz jedną paczkę rocznie. Nie ma minimalnych progów ilościowych. Rejestrując się, uchronisz się przed wysokimi karami pieniężnymi. Za brak rejestracji grozi 100 tysięcy euro kary! Czytaj dalej i poznaj obowiązki wynikające z niemieckiej ustawy VerpackG.

Obowiązkowa rejestracja w niemieckim systemie.

W Niemczech odpowiedzialność producenta za rejestrację przejmuje Zentrale Stelle Verpackungsregister (Centralny Rejestr Opakowań – ZSVR).  ZSVR zapewnia legalność całego procesu rejestracji oraz upublicznia i raportuje informacje dotyczące zarejestrowanych firm za pomocą platformy internetowej LUCID, która służy wdrażaniu ustawy o opakowaniach.

Od początku 2019 r. – na mocy niemieckiej ustawy o opakowaniach (VerpackG) – u naszego zachodniego sąsiada funkcjonuje system rejestrowy LUCID, obejmując swoim zasięgiem także podmioty zagraniczne, które – chcąc rozpocząć wprowadzanie produktów w opakowaniach na terytorium Niemiec – muszą przed pierwszą sprzedażą zarejestrować się w tym systemie oraz powiązać go z Systemem Dualnym, odpowiednikiem polskich organizacji odzysku opakowań.

Każdy, kto w Niemczech po raz pierwszy wprowadza do obrotu opakowania podlegające obowiązkowi uczestnictwa w systemie, ma obowiązek:

 1. Uzyskać licencję w systemie dualnym – tzn. przedsiębiorstwie zajmującym się utylizacją odpadów.
 2. Zarejestrować się w Centralnym Rejestrze Opakowań LUCID.

Nieprzestrzeganie przepisów może skutkować karami pieniężnymi lub zakazem dystrybucji w Niemczech. Brak posiadania umowy z organizacją odzysku grozi karą do 200 000 EUR za każdy artykuł.

Podsumowanie

 • Rejestracja w systemie LUCID i systemie Dualnym obowiązującym na terenie NIEMIEC – dla sklepów internetowych i firm wprowadzających opakowania.
 • Jeśli sprzedajesz w polskim sklepie internetowym i wysyłasz nawet raz w roku towary do finalnych użytkowników w Niemczech, musisz:
 1. zarejestrować się w rejestrze LUCID
 2. podpisać umowę z wybraną, niemiecką organizacją recyklingu
 3. sporządzać roczne raporty
 4. wnieść należną opłatę recyklingową

UWAGA: Wniesienie za wysyłane opakowania opłaty produktowej w Polsce NIE ZWALNIA od opłaty recyklingowej w Niemczech!

W związku ze wzmożonymi kontrolami wzrasta ryzyko wysokich kar za sprzedaż produktów niezgodnie z prawem niemieckim.

Jakie rodzaje opakowań musisz deklarować według VerpackG?

Pamiętaj, że Ustawa nakazuje raportowanie wszystkich rodzajów opakowań, czyli:

 • jednostkowych – stosowanych w handlu detalicznym
 • zbiorczych
 • wysyłkowych – karton, koperta, folia, wypełniacz, ale też paleta, jeśli jej nie odbierasz
 • serwisowych

Platformy internetowe takie jak Amazon, Allegro, eBay czy Zallando, będą miały obowiązek weryfikować czy sprzedawcy posiadają wpis do LUCID. Brak numeru LUCD, niesie za sobą ryzyko zablokowania kont sprzedażowych.

Polscy przedsiębiorcy trafiają w Niemczech nie tylko na barierę językową, ale też na liczne trudności prawne i podatkowe. Umożliwiamy firmom skupienie się na ich biznesie tak, by nie musieli się troszczyć o kwestie formalne. Te bierzemy na siebie i załatwiamy je kompleksowo. Dzięki naszemu profesjonalnemu wsparciu zarejestrowaliśmy i rozliczyliśmy już dziesiątki polskich firm. Cenimy sobie partnerstwo i bezpośredni kontakt. Każda ze wspieranych firm może liczyć na bezpośrednią opiekę ze strony eksperta w tej dziedzinie.

Zajmujemy się kompleksowo rejestracją w systemie LUCID, zeznaniami, korektami, sprawozdaniami, podpisaniem umowy dualnej z firmą o odzysk opakowań.

REJESTRACJA w LUCID:

MK-expert świadczy usługi rejestracji w LUCID i firmie recyklingowej.

Czas rejestracji w LUCID to maksymalnie 3 dni.

Jakich danych potrzebujemy od Ciebie do rejestracji w Lucid oraz w niemieckiej organizacji odzysku i recyklingu?

– adres email

– numer tel.

– wyciąg z KRS lub CEIDG lub Gewerbeschein

-nazwy marek produktów, jeśli widnieją na opakowaniu produktowym lub wysyłkowym.

-szacunkowe ilości opakowań (w kg) jakie wprowadzone zostały w latach poprzednich, oraz prognozowane na rok 2023, np. papier 30kg, plastik (folia, wypełnienia) 15 kg

-rodzaj wysyłanych produktów

Koszt wykonania usługi 2200 zł netto

DEKLARACJA ROCZNA LUCID - SPRAWOZDANIE

W każdym roku należy wykonać sprawozdanie z faktycznej ilości wysłanych opakowań ( nieprzekraczalny termin do 15 maja każdego roku) oraz zaplanować ilości opakowań na kolejny rok kalendarzowy. Tym tematem również się zajmujemy, koszt sprawozdania rocznego wraz z zaplanowaniem ilości opakowań na kolejny rok np. na 2023

wynosi 800 zł netto.

Sprzedajesz do Francji ? Tam też masz obowiązek uzyskać numer EPR. Chcesz wiedzieć więcej na temat EPR we Francji ?

WAŻNE!

Ustawa weszła w życie w 2019r, więc sprzedawcy którzy sprzedawali w tym okresie, ale rejestrują się dopiero teraz, są zobowiązani do wypełnienia deklaracji “wstecz”.

Przykład: Jeśli sprzedajesz od 2020 roku, konieczne jest złożenie czterech deklaracji – za lata – 2020, 2021, 2022 oraz prognozę na 2023 rok.

W przypadku nowych firm rozpoczynających sprzedaż w tym roku – tylko i wyłącznie deklaracja prognozowana na rok 2023.

Dodatkowo trzeba wnieść opłaty do firmy recyklingowej na podstawie ilości opakowań wprowadzonych na rynek niemiecki, także tych prognozowanych.

Zapraszamy do współpracy, odciążymy Twoją firmę od biurokratycznych procedur.

Usługi realizujemy online, ale jesteśmy zawsze blisko Ciebie !

Twoja firma jest z dala od naszego biura? To nie problem. Naszym najlepszym produktem w ofercie jest OBSŁUGA KLIENTA ! Jesteśmy bardzo dumni z tego, że wypracowaliśmy z naszymi Klientami ścieżkę współpracy na odległość, która jest prosta, a podążanie nią jest efektywne i przyjemne.