Serwis samochodowy w BDO
Lakiernia
Blacharnia
Prowadzisz lakiernie? Serwis blacharski? Jesteś właścicielem warsztatu samochodowego? Czy jesteś świadomy ile może stracić Twoja firma, jeśli nie będziesz przestrzegał obowiązków związanych z BDO?
W przypadku kontroli organów ochrony środowiska w warsztacie grożą Twojej firmie administracyjne kary pieniężne sięgające nawet 1 miliona zł. za nieuregulowanie strony formalno-prawnej w zakładzie.
Aby uniknąć bardzo dotkliwych sankcji karnych oraz administracyjnych kar pieniężnych, należy zapoznać i postępować zgodnie z obowiązkami zapisanymi w obowiązujących ustawach. Nie ma znaczenia czy zajmujesz się jedynie naprawą pojazdów czy posiadasz tylko lakiernię lub serwis blacharski.
Czy Twoja działalność jest zobowiązana uzyskać wpis do rejestru BDO?
TAK. Jedyną drogą rozpoczynającą proces przekazania odpadów innemu podmiotowi jest wygenerowanie Karty Przekazania Odpadów – KPO za pośrednictwem indywidualnego konta w systemie BDO dla Twojej działalności
EWIDENCJA czy Ciebie też obowiązuje?
TAK. Obowiązuje Twoją firmę ewidencja wytwarzanych odpadów z zastosowaniem:
- karty przekazania odpadów – KPO
- karty ewidencji odpadu ( miesięczna ewidencja odpadów) – KEO
W przypadku przekroczenia ilości wytworzonych odpadów odpowiednio:
– 100 kg/rok odpadów niebezpiecznych
– 5 t/rok odpadów innych niż niebezpieczne
- sprawozdania składanego raz w roku do właściwego Urzędu Marszałkowskiego do 15 marca za poprzedni rok kalendarzowy. Podstawą do złożenia sprawozdania o rodzajach i ilości wytworzonych odpadów jest prawidłowo i systematycznie prowadzona ich ilościowa i jakościowa ewidencja.
Co z akumulatorami?
WAŻNE sprzedaż akumulatorów kwasowo-ołowiowych samochodowych klientom. Niezbędne jest wtedy uzyskanie wpisu do rejestru podmiotów zwolnionych z obowiązku uzyskania zezwolenia na zbieranie, transport odpadów.
Przedsiębiorca posiadający ww. wpis obowiązany jest pobierać opłatę depozytową w wysokości 30zł/szt. akumulatora, jeżeli klient nie ma ze sobą „starego akumulatora” na określonym odrębnymi przepisami wzorze dokumentu potwierdzającego przyjęcie opłaty depozytowej.
Po zakończonym roku należy złożyć do właściwego Urzędu Marszałkowskiego sprawozdanie dotyczące wielkości pobranej i nieodebranej wysokości opłaty depozytowej.
Komu przekazać odpady?
PAMIĘTAJ Najważniejszy dla warsztatu/ serwisu jest obowiązek, aby odpad oddawać zawsze uprawnionej firmie. W praktyce oznacza to, że oddając wytworzony odpad specjalistycznej firmie, należy poprosić o aktualną decyzję na zbieranie, odzysk lub unieszkodliwianie odpadów. Posiadacz odpadów, który przekaże odpady nieuprawnionej firmie naraża się na karę w wysokości 10.000 zł.
Sposób wytwarzania odpadów w serwisie, odbywa się w instalacji czy też poza instalacją?
Odpady wytworzone z instalacji czy poza instalacją, ilości odpadów i rodzaj odpadów jest wytwarzany. Powyższe ma duże znaczenie. Jako instalację w serwisie samochodowym, można rozumieć np. lakiernie, wysysarki oleju i obrabiarki.
Odpady niebezpieczne wytwarzane w instalacji w ilości powyżej 1 tony oraz odpady inne niż niebezpieczne wytwarzane w instalacji powyżej 5 tys. ton, wymagają uzyskania pozwolenia na wytwarzanie odpadów. Jeżeli wytwarzamy odpady w mniejszych ilościach, wówczas pozwolenie nie jest wymagane. Nie zapominaj o prawidłowym selektywnym magazynowaniu odpadów, nie mieszaj odpadów komunalnych z przemysłowymi.
Przykładowe kody odpadów powstające w Twoim serwisie :
Należy je traktować jako propozycję, wpływ na klasyfikację odpowiednich kodów ma profil działalności
Odpady niebezpieczne
08 01 11* Odpady farb i lakierów zawierających rozpuszczalniki organiczne lub inne substancje niebezpieczne
12 03 01* Wodne ciecze myjące
13 02 05* Mineralne oleje silnikowe, przekładniowe i smarowe niezawierające związków chlorowcoorganicznych
13 02 08* Inne oleje silnikowe, przekładniowe i smarowe
13 07 03* Inne paliwa (włącznie z mieszaninami)
14 06 03* Inne rozpuszczalniki i mieszaniny rozpuszczalników
15 01 10* Opakowania zawierające pozostałości substancji niebezpiecznych lub nimi zanieczyszczone
15 02 02* Sorbenty, materiały filtracyjne (w tym filtry olejowe nieujęte w innych grupach), tkaniny do wycierania (np. szmaty, ścierki) i ubrania ochronne zanieczyszczone substancjami niebezpiecznymi (np. PCB)
16 01 07* Filtry olejowe
16 01 13* Płyny hamulcowe
16 01 14* Płyny zapobiegające zamarzaniu zawierające niebezpieczne substancje
16 02 13* Zużyte urządzenia zawierające niebezpieczne elementy 5) inne niż wymienione w 16 02
09 do 16 02 12
16 05 04* Gazy w pojemnikach (w tym halony) zawierające substancje niebezpieczne
16 06 01* Baterie i-akumulatory ołowiowe
Odpady inne niż niebezpieczne:
15 01 01 Opakowania z papieru i tektury
15 01 02 Opakowania z tworzyw sztucznych
15 01 03 Opakowania z drewna
15 01 04 Opakowania z metali
15 02 03 Sorbenty, materiały filtracyjne, tkaniny do wycierania (np. szmaty, ścierki) i ubrania ochronne inne niż wymienione w 15 02 02
16 01 03 Zużyte opony
16 01 15 Płyny zapobiegające zamarzaniu inne niż wymienione w 16 01 14
16 01 17 Metale żelazne
16 01 19 Tworzywa sztuczne
16 01 20 Szkło
16 01 22 Inne niewymienione elementy
16 01 99 Inne niewymienione odpady
16 02 14 Zużyte urządzenia inne niż wymienione w 16 02 09 do 16 02 13
17 04 05 Żelazo i stal
17 04 07 Mieszaniny metali
Obowiązków nałożonych przez kilka ustaw na przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie napraw pojazdów jest wiele, a nieustannie zmieniające się przepisy wymagają ciągłego zaangażowania i dokształcania się właścicieli warsztatów.
Wiele warsztatów zleca wypełanianie obowiązków związanych z BDO firmie zewnętrznej, ekspertowi w tej dziedzinie. Może warto pomyśleć o takim rozwiązaniu, aby zaoszczędzić własny czas oraz pieniądze i uniknąć kłopotów na wypadek kontroli?