8 grudnia 2021

Opakowania

Opakowania i produkty w opakowaniach.
 
Tematem godnym uwagi są opakowania, które firma wprowadza na rynek wraz ze swoimi produktami i szereg obowiązków przedsiębiorcy związanych z BDO. Często temat opakowań umyka małym i średnim przedsiębiorstwom a jednak ich działalność ma wpływ na środowisko.
 

Zastanawiasz się czy ten temat Cię dotyczy?

 

Jeśli Twoja działalność to np.  sklep internetowy, rodzinny zakład produkcyjny, przetwórnia, kwiaciarnia czy pizzeria? Oferujesz, wysyłasz, dowozisz towary, które pakujesz w kartony, foliopaki, puszki, koperty czy układasz na paletach i owijasz folią stretch? Jeżeli tak, to zapewne wprowadzasz produkty w opakowaniach. W związku z tym masz szereg obowiązków jako wprowadzający do obrotu produkty w opakowaniach.

 
Twoje obowiązki:
  • Wpis do Rejestru BDO
  • Ewidencja o masie opakowań
  • Osiągnięcie odpowiedniego poziomu odzysku i recyklingu
  • Roczne sprawozdanie o produktach i opakowaniach
  • Prowadzenie publicznych kampanii edukacyjnych
  • Zamieszczanie numeru rejestrowego na dokumentach
  • Uiszczanie opłaty rocznej
 
Najczęściej zadawane pytania w związku gospodarką opakowaniową:
 
Czy muszę prowadzić ewidencję opakowań?
TAK. Wprowadzający opakowania i produkty jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji – rodzaju i ilości opakowań, w których wprowadza do obrotu produkty w danym roku kalendarzowym. Obowiązek ten definiuje art. 22 ustawy z dnia 13 czerwca 2013 roku o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.
Ewidencję musisz prowadzić niezależnie od tego czy produkty rozliczasz samodzielnie, ze wsparciem specjalistycznego biura, eksperta z dziedziny BDO czy za pośrednictwem organizacji odzysku.
 
Jak poprawnie prowadzić ewidencję opakowań?
Masz obowiązek prowadzenia ewidencji opakowań ale ustawodawca  nie określił wprost w jakiej formie taką ewidencję należy prowadzić. Masz dowolność w zakresie narzędzi/ metod, które możesz zastosować – może być to notes, arkusz w EXCEL-u aplikacja do notatek lub specjalistyczna aplikacja, która oferuje tego typu funkcjonalność.
Wybierając sposób prowadzenia ewidencji zawsze kieruj się tymi zasadami:
  • korzystaj z rozwiązania, do którego będziesz mieć łatwy dostęp w dowolnym momencie
  • aktualizuj ewidencję regularnie, na wypadek kontroli musisz pokazać, że realizujesz obowiązek i ewidencjonujesz wprowadzane opakowania
  • dbaj o czytelność ewidencji – możesz w tym celu stosować np. zestawienie tabelaryczne, w którym zawarte będą informacje o rodzajach, ilościach i masach opakowań. Arkusz kalkulacyjny w MS Excel do prowadzenia ewidencji  sprawdzi  się idealnie
PAMIĘTAJ Ewidencję możesz prowadzić samodzielnie,  zlecić jej prowadzenie do odpowiedniego biura lub powierzyć ekspertowi zajmującemu się zagadnieniami BDO . Pamiętaj jednak, że przy samodzielnym prowadzeniu ewidencji, musi być ona zawsze aktualna.
 
WAŻNE Jeśli nie prowadzisz ewidencji wprowadzanych do obrotu opakowań i produktów musisz liczyć się z konsekwencjami. Za brak realizowania tego obowiązku ustawodawca przewiduje administracyjną karę pieniężną w wysokości od 10 000 do 500 000 zł.
 
Czy konieczne jest uiszczanie opłaty rocznej?
TAK. Obowiązek uiszczania tak zwanej opłaty rocznej mają wprowadzający produkty w opakowaniach. A nieuiszczanie opłaty rocznej BDO jest podstawą do wykreślenia danego podmiotu z rejestru BDO. Sytuacja spowodowana wykreśleniem z BDO rodzi kolejne problemy i prowadzenie działalności niezgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
 
Obowiązujące w Polsce ustawy:
  • gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi
  • obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej
  • bateriach i akumulatorach
określają prawa i obowiązki przedsiębiorców wprowadzających na rynek produkty (opony i oleje), opakowania i produkty w opakowaniach oraz baterie i akumulatory. Ze względu na konieczność dostosowania krajowych przepisów z zakresu ochrony środowiska naturalnego do wymogów obowiązujących w Unii Europejskiej, jak również w celu zmniejszenia obciążeń środowiskowych powstających w związku z wybraną działalnością gospodarczą.

Mogłoby Ciebie również zainteresować :